Co osoba ze wszczepionym stymulatorem serca lub ICD powinna zrobić przed podróżą, zwłaszcza lotniczą?

Przed rozpoczęciem podróży

Po pierwsze: Upewnić się, że dokumenty identyfikacyjne stymulatora/ICD są wśród dokumentów przeznaczonych do zabrania.

Jeżeli ich nie ma w ogóle, należy poprosić o wydanie ich kopii albo ich ekwiwalentu przez pracownię kontroli, w której badane są okresowo parametry urządzenia (ewentualnie – przez ośrodek, gdzie przeprowadzono jego implantację).

Jeżeli do pamięci urządzenia wprowadzono dane osoby, której zostało ono wszczepione, to wydruk z programatora może być wiarygodnym zamiennikiem karty identyfikacyjnej.

Po drugie: Im bardziej egzotyczny kraj, do którego się udajemy, tym ważniejsze jest by sprawdzić, gdzie w owym kraju będzie możliwa kontrola i ewentualne przeprogramowanie urządzenia w razie nagłej potrzeby. Takie informacje można uzyskać u przedstawicieli firmy, która wyprodukowała urządzenie.

…no i wreszcie – im bardziej egzotyczna albo obciążająca fizycznie ma być podróż, tym bardziej warto pomyśleć o skonsultowaniu się ze swoim kardiologiem. Najlepiej – na kilka tygodni przed jej rozpoczęciem.

Na lotnisku

Warto pamiętać, ze pole elektromagnetyczne emitowane przez bramki bezpieczeństwa może (chociaż nie musi) spowodować przeprogramowanie stymulatora lub ICD do parametrów. W efekcie, praca urządzenia będzie mniej korzystna, albo niekiedy wręcz niekorzystna dla serca.

Dlatego przed kontrolą bezpieczeństwa trzeba zgłosić się do personelu, który ją przeprowadza. Po poinformowaniu ich o fakcie, że ma się wszczepiony stymulator serca lub ICD i okazaniu stosownego dokumentu osoba taka zostanie skierowana do kontroli poza bramkami, gdzie zostanie poddana kontroli manualnej.

W nieco bardziej egzotycznych krajach, zwłaszcza na mniejszych lotniskach, ochroniarze mogą w takich sytuacjach próbować zastosować kontrolę przy pomocy ręcznego wykrywacza metali, co nie jest rozwiązaniem bezpieczniejszym, lecz zdecydowanie bardziej niebezpiecznym, niż przejście przez bramkę bezpieczeństwa.

Dziękuję Panu Inżynierowi Markowi Walczakowi za konsultację techniczną

Czy osoba ze wszczepionym stymulatorem serca lub kardiowerterem-defibrylatorem (ICD) może korzystać z kriokomory?

Z punktu widzenia technicznego bezpieczeństwa samego urządzenia – tak. Przebywanie w kriokomorze przez czas nie przekraczający 3 minut (jest to standardowy czas sesji) nie zaszkodzi samemu urządzeniu. Tak wynika z opinii ekspertów techniki medycznej.

Najważniejszy w takich przypadkach jest stan kardiologiczny pacjentki/pacjenta. Przebywanie w kriokomorze może (chociaż oczywiscie – nie musi) sprowokować niekorzystne, lub nawet groźne dla życia, objawy u osób z chorobami serca i układu krążenia. Dlatego uzyskanie jednoznacznej akceptacji kardiologicznej przed poddaniem się terapii w kriokomorze powinno być warunkiem koniecznym do jej przeprowadzenia.

Dziękuję Panom: Markowi Walczakowi, Oktawianowi Kopce i Marcinowi Czai za konsultacje techniczne, a Pani Doktor Annie Kucharz za inspirację.

Spawanie – pacjent ze stymulatorem serca

Otrzymałem pytanie: „Jestem zawodowym spawaczem i mechanikiem. Na emeryturze kupiłem sobie małą spawarkę inwerterową. Niedawno wszczepiono mi dwuelektrodowy stymulator serca. Czy mogę bezpiecznie używać spawarki do małych prac?

Odpowiedź: tak, przy zachowaniu prostych środków ostrożności.

1. Krótkie, przerywane aplikacje prądu podczas spawania.

2. Możliwie duża odległość pomiędzy spawającym, a generatorem spawarki, na ile pozwala na to długość kabli. Odległość ok. 2 metrów dla spawarki o małej mocy, pracującej w krótkich odcinkach czasu, powinna być bezpieczna.

3. Odległość pomiędzy miejscem aplikacji prądu, a stymulatorem (najczęściej umiejscowionym nieco poniżej lewego obojczyka) minimum 30 cm, co nie jest trudne do osiągnięcia, go 30 cm, to przeciętna długość przedramienia)

Bardzo dziękuję Markowi „Tygrysowi” Walczakowi za konsultację techniczną

Verified by MonsterInsights